• PARALOTNIE

   

  W roku 2012 proponujemy wszystkim dużą dawkę adrenaliny. Wzbogaciliśmy naszą ofertę o szkolenia paralotniowe. Wszystkie szkolenia odbywją się na terenie Dolnego Śląska, gdyż to właśnie w tym regionie mamy przygotowane startowiska na każdy kierunek wiatru.

  Proponujemy Wam:

   

   

   

  - loty w tandemie

  Propozycja skierowana jest zarówno do osób chcących zapoznać się z paralotniarstwem przed przystąpieniem do kursu podstawowego jak również do tych, którzy chcą dla zaspokojenia ciekawości odbyć bezpieczny lot pod opieką doświadczonego instruktora.

  Zabawa rozpoczyna się od ok. 30 min pogadanki dotyczącej samego paralotniarstwa, bezpieczeństwa podczas lotu lub szkolenia i zasad zachowania podczas lotu. Jest to niezbędny instruktaż, pozwalający uczestnikom na uzyskanie podstawowej wiedzy, która ma zapewnić bezpieczeństwo i doskonałe wrażenia z tej ekstremalnej przygody.

  Najpierw uczestnik zostaje „wpięty” w uprząż i poinstruowany o zasadach zachowania. Zabezpieczony uczestnik zostaje wraz z instruktorem wpięty do skrzydła paralotni. Po napełnieniu paralotni i krótkim rozbiegu następuje faza zlotu z uczestnikiem i w zależności od góry, z której startujemy lot trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, natomiast wrażenia pasażera są niezapomniane.

  - jednodniowe szkolenie zapoznawcze

  Zapoznawcze szkolenie  paralotniowe odbywa się w systemie weekendowym. Trwa zazwyczaj cały dzień (indywidualnie ustalamy godzinę rozpoczęcia szkolenia i jej zakończenia). Podczas trwania szkolenia zapewniamy cały niezbędny sprzęt do nauki (paralotnie, uprząż, kask) oraz opiekę wykwalifikowanego instruktora.

  W czasie zajęć uczymy się podstaw paralotniarstwa czyli jak prawidłowo wpiąć się w uprząż, rozłożyć paralotnie, sprawdzić olinowanie a następnie  podpięcie się do paralotni, określanie kierunku wiatru, jego siły oraz ogólnych warunków atmosferycznych. Na końcu poznajemy techniki opanowania paralotni na ziemi – są to podstawowe czynności których uczą się przyszli adepci paralotniarstwa. W związku z tym, że powtarzamy tą czynności  wielokrotnie (opanowanie paralotni na ziemi) niezbędne jest samozaparcie, dobry humor i pozytywne myślenie.

  Na kurs należy zabrać wygodne obuwie (najlepiej za kostkę) i luźne ciuchy umożliwiające swobodne poruszanie się. Uczestnik szkolenia powinien mieć, co najmniej 15 lat lub posiadać zgodę prawnych opiekunów na uczestnictwo w szkoleniu, legitymować się dokumentem stwierdzającym tożsamość, nie są wymagane badania lekarskie.

  Konkretny program kursu zostanie przedstawiony na miejscu i jest on dostosowany do poziomu grupy (lub indywidualnych oczekiwań).

   

  Po tym szkoleniu można kontynuować przygodę z paralotniarstwem i zapisać się na I i II etap szkolenia.

   

  - szkolenie podstawowe

  W czasie zajęć uczymy się jak opanować paralotnie na ziemi (to znaczy „postawić” skrzydło nad głową), następnie wystartować, wykonać swobodny lot i wylądować. Wbrew pozorom nie są to proste czynności i opanowanie ich przeciętnie sprawnej osobie  zajmuje od 3 do 4 dni (2 weekendy).

  Osoba szkolona zostaje ubezpieczona, przedstawione są jej zasady bezpieczeństwa oraz podstawowe przepisy BHP. Teoretyczne zajęcia odbywają się na stoku podczas szkolenia praktycznego, ponieważ w trakcie praktycznej nauki nasuwa się bardzo wiele pytań. Każdy osoba otrzymuje na czas trwania szkolenia paralotnie, uprząż, oraz kask. Zajęcia są prowadzone w grupach nie większych niż 4 osoby ( często bywa ze są to szkolenia indywidualne).

  Pierwsze dwa dni szkolenia to nauka podstaw paralotniarstwa, czyli umiejętność prawidłowego wpięcia się w uprząż, rozłożenia paralotni, sprawdzenia olinowania, podpięcia się do paralotni, określanie kierunku wiatru, jego siły oraz ogólnych warunków atmosferycznych. Następnie przechodzimy do wstępnego napełniania paralotni, próby jej „postawienia” nad głową i utrzymania w tej pozycji. W związku z tym ze powtarzamy te czynności wielokrotnie niezbędne jest samozaparcie, dobry humor i pozytywne nastawienie. W ogólnym zarysie tak wyglądają pierwsze dwa dni nauki. Jeżeli ten proces został opanowany możemy przejść do kolejnego etapu, to jest oderwania się od ziemi i krótkiego, kilku sekundowego zlotu z niewielkiego wzniesienia a następnie prawidłowego wylądowania. Tą czynność powtarzamy wielokrotnie.

  W ogólnym zarysie tak wyglądają pierwsze dwa dni nauki. Natomiast w kolejnych dniach skoro starty i lądowania mamy już opanowane uczymy się pilotowania paralotni podczas lotu. Nie wdając się w szczegóły pilot opanowuje skręty, wznoszenie i opadanie oraz lądowanie w określonym miejscu – tak zwana celność lądowania. Zazwyczaj w ciągu 2 weekendów przeciętnie sprawna osoba jest w stanie opanować podstawy i zacząć swoją przygodę z paralotniarstwem. Oczywiście, jeżeli z jakiś przyczyn nie udaje się opanować podstawy nie ma żadnego problemu żeby korzystać ze szkolenia w kolejne weekendy – uczymy do skutku, aż podstawy zostaną opanowane (oczywiście w cenie szkolenia).

  Konkretny program kursu zostanie przedstawiony  na miejscu i jest on dostosowany do poziomu grupy (lub indywidualnych kursantów).

  Uczestnik szkolenia powinien: mieć, co najmniej 15 lat lub posiadać zgodę prawnych opiekunów na uczestnictwo w szkoleniu, legitymować się dokumentem stwierdzającym tożsamość, nie są wymagane badania lekarskie – przyszły paralotniarz powinien być sprawny fizycznie ( w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu), dobrze by było wziąć ubranie, które nie krępuje ruchów oraz obuwie sportowe (może być za kostkę).

  Szkolenia trwają cały dzień lub tyle na ile pozwala kondycja, samopoczucie oraz chęci, oczywiście robimy przerwy na jedzonko i piciu – intensywność szkolenia jest dobierane indywidualnie pod kontem danego pilota.

  Po zakończeniu szkolenia, kursant nabywa umiejętności do wykonania samodzielnych lotów z niewielkich wzniesień, umie rozpoznać i sklasyfikować warunki atmosferyczne a także posiada wiedze na temat budowy skrzydła i zasady jego działania.